E-ticaret konusunda yardıma ihtiyacınız mı var? – Bia Yönetim
Web Sitesi Hizmetleri

E-ticaret konusunda yardıma ihtiyacınız mı var?

Bia Yönetim ve Danışmanlı hizmetleri olarak firmalara E-Ticaret sitesi kurma veya var olan E-Ticaret sitelerine Proje Kapsamında Hizmet Verilmesi hizmetlerini sunmaktadır.

E-Ticaret sitelerine Proje Kapsamında Hizmet Verilmesi
 • Yeni başlayanlar için
 • E-Ticaret nasıl işler
 • E-Ticaret yapmak için nasıl bir altyapı gerekmektedir.
 • E-Ticaret Maliyetleri
  • Site Maliyetleri
  • Personel Maliyetleri
  • Donanım Maliyetleri
  • Fotoğraf Maliyetleri
 • Sitenin Tema hazırlanması
 • Ürün girişlerinin yapılması
 • Ürün görsellerin hazırlanması
 • Ürün Kategorilerinin hazırlanması
 • Ürünlerin filtrelenmesinin hazırlanması
 • Ürünleri Teknik detayların hazırlanması
 • Arama motorlarında en iyi sonuç nasıl alınır.
 • Google Reklam takibi
1-Yeni başlayanlar için önerilerimiz

Türkiyede bilgisayar kullanımı 10 ve daha fazla çalışana sahip girişimlerin “internete erişim oranı”  2005 yılında %83 olan rakam günümüzde %98 olmuştur. İnternet erişimi bilgisayar kullanımı 10 ve daha fazla çalışana sahip girişimlerin “internete erişim oranı”  2005 yılında %80 olan rakamlar günümüzde %97 e ulaşmıştır. Web sahipliği 10 ve daha fazla çalışana sahip girişimlerin “internete erişim oranı”  2005 yılında %48  olan rakamlar günümüzde %73 olarak artış göstermiştir.Bu kapsamda son kullanıcıların internette vakit geçirmeleri ve alış veriş yapmaları artmıştır. Google verilerine göre ülkemizde 2025’souna kadar internet ten alışveriş oranı şehir içi mağazacılık sektörünün 2 veya 3 katı olarak değişeceğini göstermektedir.Eğer perakende veya toptan satış sunuyorsanız e-ticaret ile daha fazla müşteriye ulaşmak, firmanızın satış grafiğini arttırmak istiyorsanız : Bia Yönetim Danışmanlığı olarak bu aşamada size uzaman kadromuz ile doğru çözümlerle firmanızı e-ticaret platformuna taşıyoruz.

2.E-Ticaret nasıl işler

E-ticaret en basit tanımıyla elektronik ticaret yaparak para kazanmaya yarayan sistemin adıdır.  E-ticaret sistemi B2B ve B2C olarak ayrılmaktadır;

 • B2B (Business to Business) ; Şirketlerin kendi arasına yapmış olduğu e-ticaret modeline verilmiş olan isimdir.
 • B2C (Business to Customer ); Üretici ile tüketici arasındaki e-ticaret de B2C e-ticaret olarak tanımlanır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır ? Sorusuna gelirsek.

E-ticaret yapmak için öncelikle hangi sistemin veya hazır e-ticaret paketinin kendinize uygun olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Karar verildikten sonra , ticaretini yapacağınız ürünün arz- talep dengesini iyi araştırmalı, rakip firmaları incelemeli ve takip etmelisiniz. Bununla beraber e-ticaret yapmak istediğiniz web sitenizin yani sanal mağazanızın görselliği ve güvenliğini de sağlamanız bu noktada büyük bir önem taşımaktadır.

Nasıl normal bir mağazada vitrin güzel bir  şekilde ürünlerle düzenleniyorsa e-ticaret sitenizde göz alıcı şekilde görünmelidir. Ayrıca e-ticaret sitenizin güvenliği için önlemeler almalı, SSL Sertifikasına sahip olmalısınız. Bunlardan sonra yapılması gereken organik sıralamalarda yani arama motorlarında ki sıralamalarda üst sıralarda çıkmaktadır. Bunun için ise bilinenin tam aksine Google Adwors’ den değil SEO dan destek alınmalıdır. SEO, Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir ve arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya yardımcı olmaktadır. SEO’ nun başarılı olabilmesi için hizmet verdiğiniz sektör, bu sektör için en çok aranan ve kullanılan kelimelerin yanı sıra web sitenizin alt yapısının da SEO için uyumlu olması büyük önem taşımaktadır.

3- E-Ticaret yapmak için nasıl bir altyapı gerekli

İlk öncelikle firmanızda ürünlerin müşterilere çabuk ulaştırılabilmesi için elinizde olması gerekmektedir. Alt yapınızda gerekli bilgisayar ve donanımların olması, bilgisayar sisteminde görsel hazırlama araçların olması ve son olarak bu e-ticaret sisteminin takibi için en az 3 personelin olması gerekmektedir.Firmanızın ürün gruplarına göre düzenlenmesi, varsa varyasyonların hazırlanması, ürün etiketlerin hazırlanması ürün detay tabloların hazırlanması gerekmektedir. Müşterilerin ürün aramalarında daha iyi hizmet alabilmeleri ve ürünlere çabuk ulaşılabilirliği artırmak adına önlemlerin alınması gerekmektedir.

4- E-Ticaret Maliyetleri

E-ticaret kapsamında bir site yaptırmak istiyorsanız ilk öncelikle firmanıza özel yazılım mı yaptırmak , hazır e-ticaret paketi mi kullanmak ya da global yazılım olan Word Press altyapısı üzerinde bir site yaptıracağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Site Maliyetleri :

 1. Firmaya Özel E-Ticaret Paketi Yaptırma : Firmanıza eğer özel bir site yaptırmak istiyorsanız. Sektörel olarak bir yazılım şirketi ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu yazılım firmaları sizin istek ve verdiğiniz dokümanlara göre firmanıza ait e-ticaret sitesi hazırlamaktadır. Ama bu tarz bir sitenin maliyetleri aşırı tarzda yüksek ve güvenlik konularında ekstra personele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu aşamada kendi sunucunuzu , ssl güvenlik setifikasını, site altında barındırılan bilgilerin yedeklerini almak zorundasınız.
 2. Hazır E-Ticaret Paketleri : Örneğin eğer bir Ticimax e ticaret paketi alırsanız 1.şıkta yazdığımız maliyetleri 5/1 oranında düşürmekle kalmayıp site gelişimi ve reklamlara daha fazla bütçe ayırabilirsiniz. Bu hazır sistemler firmanızın e-ticaret sitesinde gerekli olabilecek çoğu özellikleri barındırır. Site güvenliği ve yedek alma sorunu ortadan kalkar.
 3. Word Press E-ticaret Sistemi : Bu sistem Global olup müşterilerin bazı özellikleri extra para ile satın altığı kurulmu uzman kişiler tarafından yapılan bir sistemdir. Bu sistem yapım aşamasında genel maliyet bakımından ucuz olup ilk başlayanlar için idealdir.

Personel Maliyetleri :

 1. Yazılım ve Geliştrime Uzmanı
 2. Grafiker
 3. Müşteri İlişkileri Uzmanı
 4. Ürün Takip ve Kargolama Personeli

Yukarıdaki personel adetleri e-ticaret sitenizin hacmine göre artış gösterir ama azalma göstermez. Bu personellerden biri eksik olursa sizin e-ticaret sitesi olarak Türkiye’de uzun vadeli çalışma ve kazanç sağlama olanağı ortadan kalkar.

 

Donanım Maliyetleri :

Bu aşamada e-ticaret sistemine ürünlerin giriş / çıkışları , görsellerin hazırlanması ve görsel resimlerin çekilmesi için bilgisayar , yazılım ve fotoğraf makinası gerekmektedir. Eğer profesyonel bir çalışma istiyorsanız Stüdyo ortamı gerekmektedir.

Fotoğraf Maliyetleri :

Sitenize görsellerin hazırlanması konusunda gerekli olan fotoğraf çekimleri çok yüksek olup bu işlemi fotoğraf stüdyosu ile anlaşıp ya da kendi alt yapınızda bir stüdyo kurup yapılabilir.

 

Bia Yönetim Danışmanlık bu aşamada sizin maliyetleri azaltma konusunda firmanıza e-ticaret konusunda uzaman kadrosu ile Müşteri – Ürün alım ilişkisini doğru ve sistematik bir düzenle kurarak en iyi çözümü almanızı sağlamaktadır. Yeri firma personeline eğitim vererek , fotoğraf çekimleri düzenlenmesi vb. işlemleri yapmaktadır. Bu aşamada personel maliyetleri azaltılarak firmanıza az maliyetle proje kapsamında hizmet vermektedir. Bu hizmetler aylık periyotlar halinde olup teklif halinde sunulmaktadır.

5- Site Temasının Hazırlanması

E-ticaret kapsamında bir site yaptırmak istiyorsanız ilk öncelikle firmanıza ait bir site temanız olması gerekmektedir. Bu temanın özgün bir site ya da hazır paket olabilir. Sitenin teması hazırlandıktan sonra Bia Yönetim Danışmanlık olarak sizin sitenizde en uygun görsel ve kategorilerin konuşlanacağı yerleri ayarlaması konusunda hizmet vermekteyiz. Bu konuda firmanız ile aylık ya da proje bazlı çalışılmaktadır.

6- Ürün Girişlerinin Yapılması

E-ticaret sitenizin ürünlerin ulaşılabilir ve anlaşılır şeklide girişlerin yapılması gerekmektedir. Ürün görsellerinin müşteri tarafından beğenilmesi çok önemlidir. Ürünlerin Google tarafından ulaşılabilirliğini sağlamak iyi bir çalışma gerekmektedir. Bia Yönetim Danışmanlık olarak e-ticaret sitenizin proje kapsamında ya da aylık sözleşme yapılarak ürünlerin girişleri ve sunulması konusunda en iyi sonuçları almanızı sağlamaktayız.

7- Ürün Görsellerin Hazırlanması

E-ticaret sitenizin ürünlerin ulaşılabilir ve anlaşılır şeklide görsellerin hazırlanması gerekmektedir. Ürünlerin özel indirim banner tasarımların yada yürüne özel indirim varsa görsellerin hazırlanması gerekmektedir. Bu aşamada e-ticaret sitenizin yönetiminde iyi bir grafikerin çalışması ve bu görselleri hazırlaması gerekmektedir. Bia Yönetim Danışmanlık bu konuda uzman kadrosu ile firmanız ile proje kapsamında ya da aylık sözleşme yapılarak ürünlerin görsel hazırlıklarını uzman kadrosu ile isteğinize uygun şekilde hazırlamaktadır.

8- Ürün Kategorilerin Hazırlanması

E-ticaret sitenizin ürünlerin ulaşılabilir ve anlaşılır şeklide ulaşılabilir olması için kategorilere ayırmak gerekmektedir. Sitenizdeki arama sonuçlarının daha verimli olmasını sağlamaktadır. Bia Yönetim Danışmanlık bu konuda uzman kadrosu ile firmanız ile proje kapsamında ya da aylık sözleşme yapılarak ürünlerin kategorilerinin hazırlıklarını uzman kadrosu ile isteğinize uygun şekilde hazırlamaktadır.

9- Ürün Filtrelerinin Hazırlanması

E-ticaret sitenizin ürünlerin ulaşılabilir ve anlaşılır şeklide ulaşılabilir olması için filtre yapmak gerekmektedir. Sitenizdeki ulaşım ve ürün bulmadaki zorlukları ortandan kaldırmak için filtrelerin iyi hazırlanması gerekmektedir. Bia Yönetim Danışmanlık bu konuda uzman kadrosu ile firmanız ile proje kapsamında ya da aylık sözleşme yapılarak ürünlerin filtrelerin hazırlıklarını uzman kadrosu ile isteğinize uygun şekilde hazırlamaktadır.

10- Ürün Teknik Detaylarının Hazırlanması

E-ticaret sitenizin ürünlerin açıklama kısmının özgün olabilmesi için uzun bir uğraş gerekmektedir. Bu konuda detayların iyi belirlenmesi arama motorlarında ürününüze kolay ulaşımı sağlamaktadır. Bia Yönetim Danışmanlık bu konuda uzman kadrosu ile firmanız ile proje kapsamında ya da aylık sözleşme yapılarak ürünlerin detaylandırmasını uzman kadrosu ile isteğinize uygun şekilde hazırlamaktadır.

11- Arama Motorlarından En İyi Sonuçların Alınması

E-ticaret sitenizin arama motorlarında en iyi sonuçları alabilmesi için SEO altyapısının iyi oluşturulması ve özgün içerik olması gerekmektedir. Bu aşamada uzman bir görüş ve personel ile iyi sonuçlar almak mümkündür. Bia Yönetim Danışmanlık bu konuda uzman kadrosu ile firmanız ile proje kapsamında ya da aylık sözleşme yapılarak ürünlerin arama motorlarında iyi sonuç alabilmesi için uzman kadrosu ile SEO çalışması hazırlamaktadır.